reklama
kategoria: Miasto
21 luty 2024

Kłodzko – główne miasto ziemi kłodzkiej

zdjęcie: Kłodzko – główne miasto ziemi kłodzkiej / By Jacek Halicki - Own work [CC BY-SA 4.0 DEED (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)], via Wikimedia Commons
By Jacek Halicki - Own work [CC BY-SA 4.0 DEED (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)], via Wikimedia Commons
Kłodzko, siedziba powiatu kłodzkiego, zaprasza do podróży przez historię, kulturę i niepowtarzalne krajobrazy Gór Bardzkich.
REKLAMA

Tego szukamy w Kłodzku

Przekonaj się, co kryje się pod najczęściej wyszukiwanymi frazami internautów, takimi jak: Kłodzko, pogoda Kłodzko, praca Kłodzko, twierdza Kłodzko, kino Kłodzko, Kłodzko 24, castorama Kłodzko.

Jeśli jesteś osobą, która chce dowiedzieć się czegoś więcej o Kłodzku, tutaj możesz przeczytać kilka słów o jego historii.
Pierwsza odnotowana wzmianka o Kłodzku pochodzi z „Kroniki Czechów” Kosmasa. Zgodnie z nią, w 981 r. zmarł ojciec św. Wojciecha, czeski książę Sławnik, posiadacz grodziska Kłodzko nad Nysą. Jednak badania archeologiczne i źródła historyczne sugerują, że gród ten musiał istnieć już wcześniej, umiejscowiony na szlaku bursztynowym między Czechami a Polską.

W XI w. Kłodzko było areną częstych konfliktów polsko-czeskich, przechodząc co kilka lat między Piastami a Przemyślidami. W 1114 r. drewniany gród został całkowicie zniszczony przez czeskiego księcia Sobiesława, jednak już w 1129 r. został odbudowany w części murowanej. 30 maja 1137 r., na mocy układu pokojowego, Bolesław Krzywousty przekazał Kłodzko Sobiesławowi, pod panowanie czeskie na kilkadziesiąt lat. W 1200 r. oprócz grodziska istniał w mieście targ z osadą targową, dwa kościoły i szpital. Lokację miasta na prawie niemieckim przeprowadził czeski król Przemysław Ottokar II między 1253 a 1278 r., a najstarszy zachowany dokument z miejską pieczęcią pochodzi z 1305 r.

W XIV wieku Kłodzko doświadcza wielu kataklizmów, takich jak epidemie, pożary i powodzie. Najbardziej tragiczna sytuacja ma miejsce w roku 1310, kiedy ponad tysiąc osób traci życie. Pomimo tych trudności, miasto przechodzi okres rozkwitu gospodarczego, głównie dzięki nadawaniu kolejnych przywilejów. Kłodzko w tym czasie posiada jedną z najlepszych szkół i bibliotek klasztornych na Śląsku, a cechy rzemieślnicze, których jest już ponad 30, rozwijają się. W XV wieku następują wojny husyckie; w 1428 roku miasto skutecznie broni się przed husyckim szturmem, ale w roku 1453 staje się własnością husyckiego króla Jerzego z Podiebradów, który w roku 1459 podnosi Ziemię Kłodzką do rangi suwerennego hrabstwa.

Wiek XVI przynosi kolejny rozkwit dla Kłodzka, ale również częste powodzie i pożary. W roku 1526 miasto przechodzi pod panowanie dynastii Habsburgów, a szczególnie zasłużony dla niego staje się książę Ernest Bawarski od roku 1549. W drugiej połowie tego wieku w śródmieściu istnieje 275 posesji, w tym wiele renesansowych murowanych kamienic. Przed tym, zanim Kłodzko stało się jednym z miejsc walki w protestancko-katolickiej wojnie trzydziestoletniej (1618-1648), mieszkańcy miasta głównie wyznawali protestantyzm. W roku 1622 trwające kilka tygodni oblężenie Kłodzka przez wojska króla Ferdynanda II zakończyło się kapitulacją, powodując ogromne zniszczenia i ludzkie straty, co pogrążyło miasto w głębokim kryzysie gospodarczym na kilka dziesięcioleci. Jednak dzięki przywróceniu jezuitów do Kłodzka szkolnictwo, życie intelektualne i kulturalne ponownie kwitną.

Kolejny istotny etap w historii miasta to okres I wojny śląskiej (1740-1742), konfliktu między Austrią a Prusami. Fryderyk II Wielki zwyciężył w sporze o Śląsk, co skutkowało włączeniem hrabstwa kłodzkiego pod panowanie pruskie na ponad 200 lat od 1742 r. Kłodzko staje się garnizonem, a system fortyfikacji, z twierdzą na czele, zostaje rozbudowany i ufortyfikowany, włączając w to budowę donżonu. Pomimo skutecznego systemu obrony, w czasie wojen napoleońskich (1803-1815) Francuzi pod dowództwem Hieronima Bonaparte zmuszają obrońców twierdzy do kapitulacji w czerwcu 1807 r. Mimo to miasto pozostaje pod panowaniem Prus z powodu wydarzeń wielkiej polityki.

W drugiej połowie XIX w. Kłodzko zaczyna się rozrastać poza murami miejskimi, tracąc swoje militarno-defensywne cechy. W tym czasie powstają wodociągi (1886), linia kolejowa (1874), więzienie (1887) i sąd (1897). Rozwój ten zostaje zatrzymany przez I wojnę światową i następujący po niej kryzys międzywojenny. Niemniej jednak życie w mieście, choć na uboczu, toczy się stosunkowo normalnie nawet w trudnych czasach globalnych kryzysów.

W czasie II wojny światowej kłodzka twierdza służy jako więzienie, miejsce egzekucji jeńców i niemieckich dezerterów. Od 1944 r. mieści również fabrykę zbrojeniową koncernu AEG, produkującą części do U-bootów oraz rakiet V1 i V2. Po przejęciu władzy przez polską administrację 2 czerwca 1945 r. Niemcy zostają w większości wysiedleni.

W okresie powojennym ważnymi wydarzeniami są akcje zabezpieczania kłodzkiej Starówki w latach 1958-1976 i powódź tysiąclecia z 1997 r., kiedy to w wyniku intensywnych opadów deszczu woda w Nysie Kłodzkiej podniosła się o ponad 8,7 m powyżej zwykłego poziomu. To zalewienie ulic, szczególnie na Wyspie Piasek i wschodniej części miasta, spowodowało znaczne zniszczenia. Ślady tych wydarzeń są obecne w Kłodzku, co pozwala wczuć się w atmosferę ponad 1000-letniej historii miasta niemal na każdym kroku.

Nie przegap najważniejszych informacji

PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Kłodzko
8.2°C
wschód słońca: 06:43
zachód słońca: 16:30
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Kłodzku

kiedy
2024-11-09 19:00
miejsce
Kłodzki Ośrodek Kultury, Kłodzko,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-10 17:00
miejsce
Kłodzki Ośrodek Kultury, Kłodzko,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-15 19:00
miejsce
Kłodzki Ośrodek Kultury, Kłodzko,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-16 17:00
miejsce
Kłodzki Ośrodek Kultury, Kłodzko,...
wstęp biletowany